Niebezpiecznie dobra tarta mocno nadziana jagodami. Pyszny i kruchy spód w połączeniu z zaskakującym owocowym nadzieniem to idealny deser na lato, kiedy trwa sezon na jagody. Świetnie komponuje się z lodami np. bananowymi domowej roboty lub jogurtem kokosowym. To prawdziwy przysmak lata. Oczywiście bez glutenu i nabiału.
Tym razem spód do tarty nie zawiera mąki migdałowej. Wiele z was pisze, że ma alergię na orzechy więc zastąpiłam je trzema innymi mąkami. Do spodu na tartę były cztery podejścia. Domyślacie się chyba kto musiał zjeść te wszystkie nieudane ciasta hmmm… Przepis jest tak skomponowany, że ciasto kruche nie twardnieje na kamień w lodówce, a raczej jest idealnie kruche po schłodzeniu. Jeśli natomiast dłużej postoi w temperaturze pokojowej traci na kruchości. Dlatego najlepiej zjadać je na zimno.
Ciasto kruche posłodzone jest zarówno cukrem kokosowym jak i syropem klonowym. Te dwa produkty nadają mu pyszny smak. Po połączeniu wszystkich składników surowe ciasto nie będzie zbite jak tradycyjne, glutenowe. Raczej ma być luźne. To połączenie mąki owsianej z olejem kokosowym powodują, że nie może być zwarte. W przeciwnym razie po schłodzeniu byłoby twarde jak kamień.
W trakcie robienia kruchego ciasta pamiętajcie, że olej kokosowy musi być w formie płynnej. Czyli ma mieć temperaturę pokojową. To samo tyczy się syropu klonowego. Nie chcemy dodawać nic zimnego do tego ciasta, bo zrobi się bardzo twarde i ciężko będzie wyłożyć nim foremkę.
Zdziwicie się jak dobre jest to banalnie proste nadzienie owocowe. Nie jest to typowa galaretka. Raczej coś pomiędzy galaretką a konfiturą. Plusem jest to, że nie potrzeba wielu składników do niego no i z jagodami jest bardzo zdrowe. Jeśli macie na stanie laskę wanilii albo aromat waniliowy, to koniecznie użyjcie. Doda jeszcze więcej smaku.
Jeśli chodzi o owoce, to można użyć dowolnych. Trzeba tylko dostosować do nich ilość syropu klonowego. Jagody są raczej kwaskowate i wymagają go więcej. Jeśli użyjecie słodkich borówek, zmniejszcie ilość słodzidła. Tu użyłam świeżych jagód. Można zrobić z mrożonych, ale trzeba je odpowiednio wcześnie rozmrozić. Tak czy siak, każde owoce w tej formie będą pyszne. Pamiętajcie tylko, żeby dobrze je mieszać, bo mogą powstać grudki. Zwłaszcza po dodaniu skrobi ziemniaczanej.
TA TARTA JAGODOWA JEST:
- bezglutenowa
- bez nabiału
- wegańska
- bez rafinowanego cukru
- bez mąki kukurydzianej
- pysznie owocowa
- przygotowana na idealnie kruchym cieście
A OTO JAK PRZYGOTOWAĆ TARTĘ JAGODOWĄ:
Bezglutenowa tarta jagodowa
Składniki:
- Składniki na ciasto: (forma 23cm średnicy)
- 100g mąki owsianej bezglutenowej (użyłam Elovena)
- 40g mąki ryżowej jasnej (użyłam Probio)
- 30g mąki gryczanej jasnej (użyłam Probio)
- 30g skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżki cukru kokosowego
- 10g mielonego siemienia lnianego
- szczypta soli
- 80ml oleju kokosowego (w temp. pokojowej)
- 1 łyżka syropu klonowego (w temp. pokojowej)
- Składniki na nadzienie:
- 400g jagód (świeżych lub mrożonych)
- 5 łyżek syropu klonowego
- 1 i 1/2 łyżeczki agar agar
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej + 2 łyżki wody w temp. pokojowej
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Przygotowanie tarty rozpoczynam od zagniecenia ciasta. Wszystkie sypkie składniki dodaję do miski i mieszam łyżką. Dodaję olej kokosowy i syrop klonowy. Ręcznie mieszam całość, aby uzyskać jednolite ciasto. Ciasto nie będzie zbite, ma luźną konsystencję, aby w lodówce nie twardniało na kamień po upieczeniu.
Formę do pieczenia o średnicy około 23cm natłuszczam olejem i wykładam cienką warstwą ciasta. Ciasto przykrywam folią spożywczą i chowam do lodówki na 15 minut (nie dłużej). Piekarnik nagrzewam na 170 stopni.
Następnie przygotowuję nadzienie. Owoce płuczę (jeśli używam świeżych) i przekładam do rondelka. Jeśli używam mrożonych muszę je wcześniej rozmrozić. Dodaję syrop klonowy, agar agar i dokładnie mieszam. Zagotowuję owoce na małym ogniu. Od momentu zagotowania trzymam na ogniu około 5 minut. Chcę, żeby jagody trochę puściły sok i powstała taka a'la konfitura. Po 5 minutach dodaję skrobię rozpuszczoną w wodzie i trzymam na ogniu około 1 minutę cały czas dokładnie mieszając. Na sam koniec dodaję ekstrakt z wanilii i zdejmuję rondel z ognia.
Wyjmuję ciasto z lodówki i piekę 15 minut (grzanie góra-dół z termoobiegiem). Po tym czasie odstawiam na blat i czekam aż trochę przestygnie. Spód może popękać w jednym czy dwóch miejscach, ale nie należy się tym przejmować. Żelowa konsystencja nadzienia spoi całość idealnie. Gdy spód i nadzienie nie są już gorące, wylewam nadzienie na spód i chowam ciasto do lodówki na minimum dwie godziny. Tarta najlepiej smakuje z lodami (np. domowej roboty z bananów).
Wskazówki:
Tartę należy przechowywać w lodówce i podawać po wyjęciu z lodówki. Ciasto jest tak skomponowane tak, aby smakowało najlepiej po wyjęciu z lodówki. Jeśli postoi dłużej w temp. pokojowej (2-3h) spód zaczyna tracić swoją kruchość z uwagi na użycie oleju kokosowego.
Nie zapomnijcie zostawić komentarza, jeśli ją zrobiliście!
Wygląda nieźle 🙂 Czy mogą być trudne dla początkującego kucharza?
Dziękuję 🙂 Nie jest to trudny deser. Jeśli zrobiony dokładnie według przepisu, powinien wyjść bez problemu. Pozdrawiam.
dzien dobry, chetnie wyprobuje ten przepis, tylko niestety nie moge siemienia lnianego spozywać 🙁 czy może Pani polecic czym to zastapic? z góry dziekuje za podpowiedz:)
witam:) można spróbować mielone nasiona chia, ale nie próbowałam jeszcze w takiej wersji
i jeśli mi Pani odpisze to w sumie mam jeszcze jedno pytanie, bo zalezy mi na zuzyciu maki kokosowe. czy którąś z mąk w przepisie można zastąpić kokosową? u wowczas jaka gramatura? dziękuję 🙂
ojej:) mąka kokosowa bardzo chłonie wodę i trzeba by totalnie zmienić proporcje więc nie umiem pomóc w tek kwestii niestety
dziękuję za obie odpowiedzi 🙂